Αρχική Σελίδα   |    ΔΗΜΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ    |    ΟΙ ΔΗΜΟΙ    |    ΟΙΚΙΣΜΟΙ    |    ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ & ΜΟΥΣΕΙΑ    |    ΣΥΛΛΟΓΟΙ    |    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ    |    ΑΓΓΕΛΙΕΣ    |    ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ    |    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε ενημερώσεις.

ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ - Ν.ΒΟΤΣΗ: ΑΓΩΝΑΣ ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
25-10-2012

Α.Σ.Κ. Λαγκαδά-Ναύαρχος Βότσης (3-2) – 3η  αγωνιστική

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα μεταξύ των δύο από τις καλύτερες ομάδες της Θεσσαλονίκης, οι Γυναίκες του ΑΣΚ Λαγκαδά κατάφεραν να νικήσουν τον φιλοξενούμενο Ναύαρχο Βότση στο τάι μπρέικ. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 21 Οκτ. 2012, ώρα 18:30 στο κλειστό των Λαγυνών.

Του Τάσου Βογιατζή

Ξεκίνησε το 1ο σετ με 7-3 υπέρ του Λαγκαδά. Ο Βότσης ισορρόπησε το παιχνίδι, ανέβασε απόδοση και κατάφερε να πάρει άνετα το σετ αυτό με 17-25.  Ίδιο σκηνικό και στο 2ο σετ. Οι γυναίκες του Λαγκαδά έδειχναν ανήμπορες να αντιδράσουν στους γρήγορους πρώτους χρόνους των αντιπάλων και στα δυνατά καρφώματα. Έχασαν πανηγυρικά και το 2ο σετ με σκορ 14-25. Ο κόσμος του Λαγκαδά, ακόμα και στο ξεκίνημα του 3ου σετ έδειχνε φανερά απογοητευμένος, παρά το γεγονός ότι χειροκροτούσε ένθερμα τις όποιες πολύ καλές προσπάθειες των αθλητριών, οι οποίες βρέθηκαν πίσω στο σκορ για τρίτη φορά με 0-4. Μέχρι τα μισά του 3ου σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα έδειχνε πολύ δυνατή. Ένα ολιγόλεπτο ξέσπασμα του Λαγκαδά όμως, που συνδυάστηκε με μια νωθρότητα του Βότση, έφερε τα πάνω κάτω. Σκορ 20-16 και όλα δείχνουν ότι θα γίνει το 3ο  σετ ανήκει στον Λαγκαδά. Ο Βότσης όμως, με προσεκτικές κινήσεις και κομπίνες, όχι μόνο ισοφαρίζει σε 24-24, αλλά παίρνει κεφάλι με 24-25. Ο αγώνας κρέμεται από μια κλωστή. Έναν πόντο θέλει η φιλοξενούμενη ομάδα για να τελειώσει το ματς. Η αγωνία στην κερκίδα έχει φτάσει στο απόγειό της. Κατά περίεργο τρόπο, οι αθλήτριες και των δύο ομάδων δείχνουν τρομερά ψύχραιμες και συγκεντρωμένες. Αυτός ο πόντος δεν ήρθε ποτέ. Ο Λαγκαδάς με 27-25 έκανε το 1-2 και η αναμέτρηση πήρε φωτιά. Ο κόσμος στην κερκίδα ενθαρρύνει τις γυναίκες του Λαγκαδά και τις βοηθά να πιστέψουν ότι μπορεί να γυρίσει το ματς. Οι φιλοξενούμενες στο 4ο και 5ο σετ δεν είναι ίδιες με αυτές στο ξεκίνημα του αγώνα. Δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Χάνουν το 4ο σετ με 25-21 και στο τάι μπρέικ με 15-9. Καλή η διαιτησία, παρά το γεγονός ότι «ξεσήκωσε» 2-3 φορές την κερκίδα.

Οφείλουμε να απονείμουμε θερμά συγχαρητήρια:

-Στους φίλους του Λαγκαδά, που γέμισαν την κερκίδα και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν σταμάτησαν να χειροκροτούν και να επιβραβεύουν, ακόμα κι όταν το ματς έδειχνε χαμένο.

-Στις αθλήτριες και των δύο ομάδων που χάρισαν στους φιλάθλους έναν καταπληκτικά θεαματικό αγώνα βόλεϋ υψηλού επιπέδου, γεμάτο συγκινήσεις και ανατροπές πόντων και ψυχολογίας.

-Κυρίως όμως στη νικήτρια ομάδα Γυναικών του ΑΣΚ Λαγκαδά, διότι αφενός μεν άφησαν τις καλύτερες στιγμές στο φινάλε του αγώνα, επιδεικνύοντας απίστευτη ψυχραιμία και ωριμότητα, αφετέρου δε μοίρασαν ανάμικτα συναισθήματα με την μεγάλη ανατροπή, κάνοντας τους φιλάθλους να φύγουν με χαμόγελο και αισιοδοξία.

Τα σετ : 17-25,  14-25,  27-25, 25-21,  15-9.

Έπαιξαν για τον ΑΣΚ Λαγκαδά : Φιλιά Φωτεινή, Σιδηρά Κική (λίμπερο), Βελίκοβα Μαριέτα, Ανδρονικίδου Χριστίνα, Βλάχου Βιβή, Δημητριάδου Γεωργία, Στεργίου Ιωάννα, Αρμουτάκη Μικαέλα, Τσάρα Μαίρη, Γκούντα Κωνσταντίνα, Τράκα Ερμιόνη, Τούραλη Σωτηρία (λίμπερο).

Προπονητής: Ζωλασταθιάδης Ηλίας.