Αρχική Σελίδα   |    ΔΗΜΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ    |    ΟΙ ΔΗΜΟΙ    |    ΟΙΚΙΣΜΟΙ    |    ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ & ΜΟΥΣΕΙΑ    |    ΣΥΛΛΟΓΟΙ    |    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ    |    ΑΓΓΕΛΙΕΣ    |    ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ    |    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Λίστα Ενημέρωσης

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε ενημερώσεις.

ΜΠΑΛΩΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗ
25-02-2013

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Ερμής Λαγκαδά στο Ηράκλειο επί της ομώνυμης ομάδας, που ισοδυναμεί με μισή σωτηρία. Η ομάδα ήταν εκπληκτική στην άμυνα, ενώ στην επίθεση βασίστηκε στην γνωστή 3άδα των Αναγνωστόπουλου, Γεωργίτση, Ιωακειμίδη.

O Γεωργίτσης κράτησε την ομάδα στο 1ο ημίχρονο με 13 συνεχόμενους πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ στο 2ο μέρος ανέλαβε δράση ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Αναγνωστόπουλος ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ κράτησε την ομάδα με 2 εκπληκτικά 3ποντα στο τελευταίο 10λεπτό. Βέβαια και η παρουσία του Ιωακειμίδη ήταν εντυπωσιακή, καθώς πέραν των 14 πόντων που πέτυχε, είχε και 4 κλεψίματα ενώ περιόρισε αισθητά τον ηγέτη του Ηρακλείου Αντώνη Γκοντόπουλο. Ωστόσο, σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι δεν υστέρησε κανείς από όσους αγωνίστηκαν.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Ερμή Τάκης Ξουρίδας τόνισε: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Είναι όντως μια σπουδαία νίκη στη μάχη για τη σωτηρία. Επιβάλλαμε τον ρυθμό μας από την αρχή του αγώνα. Σε όλο το 2ο ημίχρονο διατηρούσαμε μια διαφορά 8 - 10 πόντων. Ελέγξαμε και τα ριμπάουντ, όπου το Ηράκλειο είναι πολύ δυνατό. Η άμυνά μας ήταν το κλειδί για την επιτυχία. Από μέσα μας το πιστεύαμε πολύ. Άλλωστε η ομάδα, τώρα που είναι πλήρης, παίζει καλό μπάσκετ και έχασε στις λεπτομέρειες, τόσο στην Τρίπολη όσο και στην Λευκάδα. Ωστόσο οι 2 νίκες που πετύχαμε με τη Νίκη Βόλου και το Ηράκλειο μας κάνουν πολύ αισιόδοξους για τη συνέχεια, η οποία ωστόσο είναι εξίσου δύσκολη. Αφιερώνουμε τη νίκη στους φίλους του Ερμή, που όπως ενημερώθηκα παρακολούθησαν το παιχνίδι από το internet"

Τον αγώνα παρακολούθησαν μέσα από το internet (www.kretaworldbasket.gr) πάνω από 100 φίλοι του Ερμή οι οποίοι μετά το τέλος του αγώνα ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

Τεράστια και η ικανοποίηση των διοικούντων του Ερμή, οι οποίοι στηρίζουν την ομάδα κάνοντας υπερπροσπάθεια κυρίως στο οικονομικό επίπεδο. Μπορεί για τον Ερμή να είναι κανόνας η οικονομική φερεγγυότητα (άπαντες έχουν πληρωθεί τον Ιανουάριο), ωστόσο για πολλές άλλες ομάδες αποτελεί εξαίρεση καθώς η κρίση έχει χτυπήσει αφάνταστα το μπάσκετ και τον αθλητισμό γενικότερα.