Αρχική Σελίδα   |    ΔΗΜΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ    |    ΟΙ ΔΗΜΟΙ    |    ΟΙΚΙΣΜΟΙ    |    ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ & ΜΟΥΣΕΙΑ    |    ΣΥΛΛΟΓΟΙ    |    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ    |    ΑΓΓΕΛΙΕΣ    |    ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ    |    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε ενημερώσεις.

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ
31-01-2011

ΑΣΚ Λαγκαδά-ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 0-3 (15η αγωνιστική)

Ήττα από την άπιαστη πρωτοπόρο ΔΑΣ Ωραικάστρου για την ομάδα Volley Γυναικών του ΑΣΚ Λαγκαδά στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με 0-3 σετ. Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 30.01.2011, ώρα 20:00 στο κλειστό γυμναστήριο των Λαγυνών.
Μόνο στο 2ο σετ απείλησαν οι γυναίκες μας την καλοκουρδισμένη και αήτηττη ομάδα του Ωραιοκάστρου, όταν το σκορ έγινε 19-19, μετά από δυνατά σερβίς μας και συνεχόμενους άσους υπέρ μας. Αλλά ούτε αυτό κατόρθωσαν να πάρουν, αφού στις λεπτομέρειες χάθηκε το σετ με 23-25. Ο τελευταίος πόντος δόθηκε στις αντιπάλους όταν το σερβίς μας πιάστηκε …. στο φιλέ. Στα άλλα δύο σετ οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν πλήρως, αφού τα δυνατά καρφιά μας έσπαγαν στο γρήγορο μπλοκ, ενώ τα δυνατά σερβίς μας έβγαιναν καλές υποδοχές. Πάντως, οι γυναίκες μας δεν έπιασαν την απόδοση που είχαν στον αγώνα του πρώτου γύρου, όταν μάλιστα πήραν και ένα σετ. Σημειωτέον, η ομάδα του ΔΑΣ Ωραιοκάστρου έχει χάσει μόνο 3 σετ, εκ των οποίων το ένα από τις γυναίκες του Λαγκαδά.Τα σετ : 13-25, 23-25, 15-25.

Στον αγώνα συμμετείχαν : Σφυρίου Ειρήνη, Αρμουτάκη Μικαέλα, Τσάρα Μαίρη, Ανδρονικίδου Χριστίνα, Δημητριάδου Γεωργία, Πετρουλάκη Άρτεμις, Βλάχου Βιβή, Γαραζανάκη Έύα (λίμπερο), Σιδηρά Κική, Βογιατζή Μαρία, Στεργίου Ιωάννα, Γκούντα Κωνσταντίνα, Χατζηαντωνίου Μαρία.

ΑΣΚ Λαγκαδά-Αίας Ευόσμου 0-3 (Δ' φάση-2ος αγώνας)

Αποκλείστηκε από την είσοδο στην τετράδα η ομάδα Volley των Κορασίδων ύστερα από την ήττα με 0-3 από τον Αίαντα Ευόσμου. Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 29.01.2011 και ώρα 20:00, στα πλαίσια της φάσης των «8» του Πρωταθλήματος 2010-2011 για την ημιτελική φάση των τεσσάρων καλύτερων ομάδων της Ένωσης.
 Ανώτερη η ομάδα του Ευόσμου σε όλα τα επίπεδα και το 0-3 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο. Οι κορασίδες του Λαγκαδά δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στις δαιμονιώδεις επιθέσεις των αντιπάλων, αλλά και στην άμυνα τα πράγματα δεν πήγαν καλύτερα. Πολλές κακές υποδοχές από το δύσκολο σερβίς του Αίαντα χάλασαν τις πάσες και πολλές φορές πέρασαν απλά τη μπάλλα δίνοντας δικαίωμα στους αντιπάλους για στρωμένες επιθέσεις. Αρκετά πλασσέ έγιναν σε βάρος μας, ενώ το μπλοκ σταμάτησε τα καρφιά μας.
 Παρά την ήττα όμως και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του πρωταθλήματος, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ομάδα των κορασίδων του ΑΣΚ Λαγκαδά είναι υπολογίσιμη και αξιόλογη. Δεν είναι τυχαίο ότι σήμερα είναι πλασσαρισμένη μέσα στις 8 καλύτερες της Θεσσαλονίκης, γεγονός που δείχνει ότι πρέπει να σεβόμαστε τα κορίτσια αυτά για τις προσπάθειες που έχουν κάνει για να φτάσουν στο επίπεδο που βρίσκονται. Διότι μια θέση στην 8άδα δεν χαρίζεται. Κατακτάται με κόπο, ιδρώτα και θυσίες.
 Τα σετ : 14-25, 13-25, 12-25.
 Στον αγώνα συμμετείχαν : Ανδρονικίδου Χριστίνα, Σιδηρά Κική, Χατζηαντωνίου Μαρία, Κλέπκου Κατερίνα, Θεοδοσιάδου Ζωή, Τούραλη Σωτηρία (λίμπερο), Βαϊτση Ραφαέλλα, Χατζηστρατή Δέσποινα, Στεργίου Ιωάννα, Μανωλούδη Εύα, Συροπούλου Άρτεμις, Μωϋσίδου Πελαγία.